Nasze rzęsy wypadają, a na ich miejsce pojawiają się tzw. baby lashes. Ten proces jest biologicznie prawidłowy oraz cykliczny.
Przeciętna osoba ma ok. 120-220 rzęs na jednym oku, które rosną w 3 rzędach. Każda rzęsa jest we własnej fazie cyklu wegetacyjnego, dlatego każdego dnia wypada nam kilka rzęs.
Każde oko traci średnio 2-5 rzęs każdego dnia. Średnio po 3 tygodniach tracimy około 63 rzęsy. Okres ten trwa od 8- 12 tygodni, aby zastąpić w pełni wszystkie rzęsy nowymi. Przynajmniej raz na 2 miesiące rzęsy będą wypadać szybciej, ponieważ mamy cykl wymiany rzęs. Natomiast w kolejnym miesiącu mogą rzęsy trzymać się bardzo dobrze, gdyż mamy cykl wzrostu włosa.
CYKL WZROSTU WŁOSA
- ANAGEN- fazę aktywnego wzrostu rzęsy, czyli okresu, w którym rzęsa faktycznie zwiększa swoją długość, określamy mianem anagenu. Faza trwa od 30 do nawet 90 dni. Tylko ok 40 % górnych rzęs, a ok. 15 % dolnych rzęs są w fazie anagenu w dowolnym momencie. Każda rzęsa osiągnie określoną długości, a następnie jej porost się zatrzyma i po pewnym czasie wypadnie.
- KATAGEN- jest to czas, w którym komórki opuszki (cebulki) włosa obumierają, włos pozostaje już tej długości, ale jeszcze nie wypada. Nazywamy taką fazę przejściową. Okres ten zarówno w przypadku rzęs, jak i włosów, trwa ok. 2-3 tygodnie.
- TELOGEN- faza spoczynku, jest to okres, w którego trakcie włos jest już martwy, a na jego końcu wypada, wypchnięty przez nowo rosnący włos. Faza ta może trwać od 35 do nawet 100 dni przed tym, jak rzęsa wypadnie i rozpocznie się porost nowej.
BUDOWA RZĘSY
Rzęsy są przydatkiem skórnym, odmianą włosa. Chroni oczy przed różnymi zanieczyszczeniami z zewnątrz. Rośnie, obumiera i wypada.
- Macierz włosa- komórki bardzo aktywnie dzielące się.
- Łodyga włosa- część włosa wystającą ponad powierzchnię skóry.
- Mięsień przywłosowy- każdy włos ma własny mięsień przywłosowy.
- Brodawka- główna część łącznotkankowa.
- Gruczoł łojowy- Ich najważniejszą funkcją jest produkcja łoju skórnego, zwanego sebum, który natłuszcza włosy i naskórek.
- Naczynia krwionośne- dostarczają substancje odżywcze.
JAK DBAĆ O RZĘSY SZTUCZNE
Trwałość aplikacji zależy głównie od pielęgnacji, stosowania się do zaleceń oraz szereg czynników indywidualnych, na które żadna z nas nie ma wpływu (skubanie rzęs, dotykanie, ciąża, hormony, choroba tarczycy, karmienie piersią)
Natomiast jest kilka czynników, które pozwolą na dłuższe ich utrzymanie:
- Makijaż oczu zmywaj delikatnie,
- Nie pocieraj,
- Nie szarp,
- Jeśli malujesz kreskę, pamiętaj, by zmywać ją patyczkiem higienicznym lub aplikatorem.
- Myj rzęsy oraz przynajmniej raz dziennie przeczesz je (jeśli nie masz szczoteczki dostaniesz ją gratis),
- Do demakijażu oczu używaj specjalnych kosmetyków (płyn micelarny, specjalne szampony do rzęs),
- Nie używaj tuszu do rzęs,
- Nie przyklejaj sobie sama rzęs sztucznych,
- Nie używaj kosmetyków tłustych,
- Nie ściągaj rzęs sama.
Droga stylistko, pamiętaj o odpowiednim dobraniu rzęs sztucznych do naturalnych.
Droga klientko, jeżeli wybrałaś dobrą stylistkę rzęs, to pamiętaj, że Twoja stylistka wie, co robi.